Egyptská vláda reaguje na dohady. Nestáva sa často, aby kvalifikovaná predtucha prilákala toľko pozornosti.
Pred dvoma týždňami vydal NILE MAGAZINE článok o egyptológovi Nicholasovi Reevesovi, ktorý je presvedčený, že našiel tajné dvere na falošnej stene hrobky kráľa Tutanchamona. Domnieva sa, že na druhej strane sa skrýva neporušený hrob pôvodného majiteľa hrobky – kráľovnej Nefertity, manželky „renegátskeho“ kráľa Achnatona.
Vidina objavu storočia – hrobky jednej z najslávnejších kráľovien Egypta – už stihla priviesť svetové médiá do ošiaľu!
Čo teda Nicholas Reeves vlastne našiel? Pri štúdiu digitálnych snímok stien Tutanchamonovej pohrebnej komory vo vysokom rozlíšení si Reeves všimol stopy indikujúce dvere – „jedny boli umiestnené na väčšej priečke a oboje sa podľa všetkého od staroveku nepoužívali.“
Podľa Reevesa by mohli dvere na západnej stene komory viesť do skladiska z obdobia Tutanchamona, kým „za severnou stenou sa podľa všetkého ukrýva druhá časť hrobky KV 62 a v jej nedotknutých útrobách starší kráľovský hrob samotnej Nefertity.“
Malé rozmery Tutanchamonovej pohrebnej komory sú pre vedcov hádankou už celé roky a teória doktora Reevesa objasňuje prečo je tomu tak. Po predčasnej smrti Tutanchamona hrobku kráľovnej Nefertity otvorili a uspôsobili na pochovanie mladého kráľa. Reeves tvrdí, že dôkladné štúdium Tutanchamonových pohrebných nástrojov odhalilo, že približne 80% z nich mu nepatrilo – väčšina z nich patrila práve Nefertity.
›› Väčší obrázok
Snímky vo vysokom rozlíšení ukazujú doteraz nevídané detaily malieb v Tutanchamonovej hrobke
Reakcie archeológov predstavujú širokú škálu – od napätého očakávania až po otvorenú skepsu. Na čele skeptikov je Zahi Hawass, bývalý riaditeľ Najvyššej rady pre historické pamiatky Egypta, ktorý oduševnene tvrdí, že „Reevesova teoretická štúdia je len snahou dosiahnuť slávu a publicitu a nezakladá sa na žiadnych archeologických alebo vedeckých dôkazoch.“
Menej obviňujúci, hoci rovnako pochybovačný, je postoj egyptológa Aidana Dobsona z Bristolskej univerzity: „Od objavenia možných obrysov dverí k záveru, že sa za nimi skrýva pohrebná komora kráľovnej Nefertity, vedie dlhá cesta.“
Zároveň uvádza, čo iné by mohli nájdené stopy predstavovať:
▲ Stopy tam zanechali tesári pri budovaní hrobky a je to iba náhoda, že trochu pripomínajú dvere
▲ Začiatok dverí, ktoré nikdy neboli dokončené (podobné sa našli aj v iných hrobkách)
▲ Alebo ide o dvere do dodatočných skladovacích priestorov (ako naznačil už aj Reeves)
Taktiež je možné, že pôvodný plán hrobky sa ešte počas jej hĺbenia zmenil. Pôvodne mohli budovať pre kráľa väčšiu hrobku, no po náhlej smrti boli nútení nedokončenú časť uzavrieť.
Reeves ako prvý uznal, že jeho tvrdenia sú zatiaľ len teoretické:
„Jednotlivé dôkazy nie sú presvedčivé, no keď ich spojíme dokopy, nedajú sa moje závery ignorovať.“ Pokiaľ sa jeho teória ukáže ako pravdivá, pôjde dosť pravdepodobne o „najväčší archeologický objav všetkých čias.“
›› Väčší obrázok
Pohrebná komora kráľa Tutanchamona. Doktor Reeves tvrdí, že stena napravo je falošná priečka, ktorá skrýva nedotknutý hrob kráľovnej Nefertity
Terajší minister pre ochranu historických pamiatok, doktor Mamdouh el-Damaty, reagoval na Reevesove tvrdenia. Chystá sa viesť s doktorom Reevesom rozhovor a plánuje niekoľko štúdií, ktoré preukážu, či je jeho teória pravdivá.
Takže je to v poriadku. Povrchový radar by mal bez problémov určiť prinajmenšom to, či sa za stenami Tutanchamonovej pohrebnej komory skrýva prázdny priestor. Aký bude ďalší postup v prípade, že sa tam naozaj niečo nachádza je však už otázne. No takýto problém bude určite prijatý s radosťou.
Podrobnejší opis hypotézy doktora Reevesa v exkluzívnom preklade nájdete ›› na tejto adrese
Plné znenie fascinujúcej správy Nicholasa Reevesa (EN) nájdete ›› na tejto adrese
›› Väčší obrázok
Slávna busta kráľovnej Nefertity sa momentálne nachádza v Berlíne. Je možné, že jej pozostatky sa nachádzajú za falošnou stenou v Tutanchamonovej hrobke?
S láskavým dovolením NILE MAGAZINE
http://www.nilemagazine.com.au/featured-post/2015/8/15/the-joint-tomb-of...
Preklad: Homer
Súvisiace:
Nefertity
http://www.kemet.sk/vladca-vladkyna/nefertityTutanchamon
http://www.kemet.sk/stitok/tutanchamonHrobka KV 62
http://www.kemet.sk/stitok/hrobka-kv-62