Maat, tiež známa ako Ma´at alebo Muh-aht, bola ženským božstvom v Starovekom Egypte, ktorá reprezentovala pravdu, spravodlivosť, rovnováhu a morálku. Dcéra egyptského boha slnka Ra a žena mesačného božstva Thovta, bola pre Egypťanov stelesnením spravodlivosti. Rozhodovala o tom, či človek úspešne dosiahne posmrtný život vyvažovaním duše pierkom pravdy, ktoré predstavovalo kozmický poriadok a stabilitu univerza. Najstaršie záznamy, v ktorých je spomínaná siahajú až do Starej ríše, viac ako 2300 rokov do minulosti.
Egyptská kultúra bola sústredená okolo poriadku, všetko malo svoje náležité miesto vo svete. “Náboženstvo”, spoločnosť i zmeny ročných období. Bohyňa Maat reprezentovala koncept rovnováhy a poriadku, pretože mnoho Egypťanov potrebovalo vysvetlenie sveta okolo seba. Ona bola tou, ktorá udržiavala hviezdy v pohybe, beh ročných období a strážila rovnováhu medzi Nebom a Zemou. Protichodnou silou známou v starovekých termínoch ako „isfet“ bol chaos. Starovekí Egypťania považovali púšť rozprestierajúcu sa za riekou Níl za chaotickú, zatiaľ čo oblasť blízko Nílu predstavovala pokoj a poriadok. Spolu tieto dve sily prinášali rovnováhu do sveta, v ktorom žili a boli dôležitou súčasťou každodenného života v Egypte.
Maat je zvyčajne vyobrazovaná ako žena sediaca alebo stojaca s rozprestretými krídlami pripevnenými na oboch rukách. V iných prípadoch ju môžeme vidieť ako drží žezlo v jednej ruke a v druhej ankh (symbol života). Jej socha bola kamenná platforma predstavujúca stabilný základ, na ktorom bol vystavaný poriadok. Zaužívaný symbol s ňou spájaný je pštrosie pero, ktoré je skoro vždy zobrazené ako ho nosí vo vlasoch. Často bolo Pierko Maat charakteristickým rysom jej čelenky. Menej často môžeme nájsť podobizne bohyne s pštrosím perom namiesto hlavy. V iných prípadoch už len samotné pierko vyjadrovalo jej prítomnosť. Toto pierko symbolizovalo jej bytosť a súčasne rovnováhu a poriadok, stalo sa hieroglyfom pre „pravdu“.
Okrídlená Maat kľačí nad ľaliami Horného Egypta. Výjav z hrobky Ramzesa III. Autor Tresea Dutertre, 1842. Zdroj: ›› Wikipedia
Maat bola v Starovekom Egypte spájaná so zákonom. Počnúc 5. dynastiou (cca 2510-2370 pred Kr.) Vezír zodpovedný za spravodlivosť bol nazývaný “Kňazom Maat“ a v neskorších obdobiach sudcovia nosili jej podobizne. Najvyšší sudca na čele Egyptského súdneho dvora bol stelesnením „Ducha Maat“. Mal dvojakú úlohu, slúžil jednak ako kňaz a tiež priamo pracoval na súdnom dvore a v právnom systéme. „Kňaz Maat“ začínal súdne vypočúvania nesúc „Pierko Maat“ a všetci ostatní súdni úradníci nosili malé zlaté podobizne bohyne ako symbol ich právnej autority, a tiež ako symbol, že ich úsudok bude vyvážený a spravodlivý. Kňazi si v zelenej farbe kreslili na jazyky „Pierko Maat“, aby ich slová boli pravdivé. Kňazi rozhodovali o pozemských trestoch podľa povahy zákona, ktorý bol porušený. Tresty obsahovali uloženie pokuty, telesné tresty a v extrémnych prípadoch trest smrti. Bolo považované za zločin spáchaný proti Maat, ak sa osoba dopustila závisti, nečestnosti, obžerstva, lenivosti, nespravodlivosti a nevďačnosti. Vinný Egypťan bol obvinený z prehrešku voči „Duchu Maat“ a čelil ďalšiemu rozsudku v podsvetí počas obradu spravodlivosti v „Sieni Dvoch právd“. „Duch Maat“ detailne opísaný v literatúre múdrosti obsahoval praktické pokyny s príkladmi a uplatnením niektorých pravidiel v predchádzajúcich právnych prípadoch. Tento druh inštruktážnych textov bol označovaný ako „Spisy Maat“.
Nástenný reliéf Maat z východnej hornej časti chrámu v Edfu, Egypt. Na jej hlave môžeme vidieť pštrosie pero. Zdroj: ›› Wikipedia
-pokračovanie-
Všetky časti postupne nájdete na tejto adrese.
Referencie:
"Ancient Egyptian Gods | Ma'at." Ancient Egyptian Gods | Ma'at.
http://www.kingtutone.com/gods/maat/
"Ma'at, Goddess of Egypt." Egyptian Goddess Maat.
http://www.landofpyramids.org/maat.htm
Seawright, Caroline. "Ma'at, Goddess of Truth, Balance, Order." Ma'at, Ancient Egyptian Goddess of Truth and Order.
"Ancient Egypt: The Mythology - Feather." Ancient Egypt: The Mythology - Feather.
http://www.egyptianmyths.net/feather.htm
"Ancient Egypt: The Mythology - Ma'at." Ancient Egypt: The Mythology - Ma'at.
http://www.egyptianmyths.net/maat.htm
Bryan Hill
Zdroj: http://www.ancient-origins.net/history-ancient-traditions/maat-ancient-e...
© Ancient Origins, Všetky práva vyhradené
Preklad: Zuzana
Súvisiace:
MAAT
http://www.kemet.sk/stitok/maatEgyptský panteón
http://www.kemet.sk/egyptsky-pantheon