Takmer 280 kilometrov južne od Asuánu, neďaleko od hranice so Sudánom na západnom brehu Nílu, sa vypína nad umelo vytvoreným jazerom Nasserom piesočnatý útes – Abu Simbel.
Útes je známy dvoma chrámami, vytesanými do tela masívu. Chrámy sa vzťahujú na obdobie panovania Ramzesa II. (1298-1213 p.n.l.).
Jeden z chrámov bol vytvorený na počesť samotného faraóna Ramzesa II., druhý na počesť jeho prvej manželky, kráľovnej Nefertari.
Po dlhú dobu boli chrámy pochované pod piesočným nánosom, až v roku 1813, kedy švajčiarsky cestovateľ Jean Louis Burckhardt náhodou objavil časť vrchnej stavby, ktorá vyčnievala z jeho hrúbky. O niekoľko rokov neskôr v dôsledku rozsiahlych výkopových prác, bol chrám Abu Simbel úplne oslobodený od piesočného zajatia.
Keď po júlovej revolúcii v roku 1952, kedy bola vyhlásená Egyptská republika namiesto pro-britskej monarchie, začali rozsiahle práce na konštrukcii druhej Asuánskej priehrady na rieke Níl, nad pobrežnými chrámami Abu Simbel visela hrozba záplav. A tak, už v roku 1959 sa začala kampaň na záchranu historického dedičstva. Vďaka medzinárodnej podpore sa zachránili ruiny chrámov ich presunutím na bezpečné miesto. Stavba samotnej priehrady sa začala v roku 1960 a presun starobylého pamätníku sa uskutočnil medzi rokmi 1964-1968. Chrámy boli rozrezané na bloky s hmotnosťou 30 ton (v priemere 20 ton) a prenesené na iné miesto (65 m vyššie a asi 200 m od rieky a znovu poskladané. Prenos chrámov Abu Simbel a Philae je považovaný za jednu z najväčších strojárskych a archeologických operácií na svete.
WIKIPEDIA: ›› https://sk.wikipedia.org/wiki/Ab%C3%BA_Sumbul_(archeologick%C3%A1_lokalita)
Schémy, podľa ktorých boli chrámy Abu Simbel presunuté na nové miesto, sú uvedené na nasledujúcich obrázkoch.
Fotografia zhotovená v roku 1960 ukazuje jeden z okamihov technologického procesu pre premiestnenie a stavbu chrámu Ramzesa II. na novom mieste.
Nižšie je model, ktorý osvetľuje pôvodnú a terajšiu polohu chrámov Abu Simbel.
Takto vyzerajú chrámy v súčasnej dobe.
Fasády chrámov sú obrátené k jazeru Naser.
Všetky časti “Projektu ISIDA” nájdete na tejto adrese.
Projekt ISIDA
Expedícia sa uskutočnila v decembri 2013
Zdroj a všetky fotografie: http://isida-project.org/egypt_december_2013/abu-simbel.htm
Preklad: Miroslava
Súvisiace:
ABÚ SIMBEL
http://www.kemet.sk/nalezisko/abu-simbelChrámy Egypta
http://www.kemet.sk/rubrika/chramy-egypta