Mohli starí Egypťania sami vybudovať svoje gigantické pyramídy a paláce? Ľudia, ktorí len čítali v učebniciach histórie o týchto stavbách si myslia, že áno. Avšak mnohí z tých, čo v tejto krajine boli a prešli sa napríklad po Gíze, o tom pochybujú...
Verzia Conana Doyla
Teória, že pyramídy sú pozostatkom po nejakej veľmi starej technologicky rozvinutej civilizácii, nevznikla dnes. Napríklad, už v roku 1929 «otec Sherlocka Holmesa» Arthur Conan Doyle vydal fantastický román «Marakotova priepasť», ktorého hrdinovia sa ocitajú v neznámom meste – na ostrove, na dne Atlantického oceánu. Keď si jeden z nich prezeral stavby pod vodou, poznamenal: «kolonády, plochy a schody tej budovy prekonávali všetko, čo som na zemi videl. Budova sa podobala na pozostatky chrámu Karnak v Luxore, v Egypte a čo bolo udivujúce, ozdoby a polozotreté nápisy v detailoch pripomínali podobné ozdoby a nápisy na veľkých rozvalinách v okolí rieky Níl».
Podľa verzie Conana Doylea, ktorý navštívil Egypt pred napísaním tohto románu, všetky miestne starobylé stavby boli postavené Atlanťanmi. A Doyle, podľa vyjadrení jeho súčasníkov, ako aj jeho hrdina, vynikali výnimočnými analytickými vlastnosťami.
Obr.: Známa «Inventárna stéla» s nápisom o «reštaurovaní» Sfingy
Sfinga staršia ako 5000 rokov?
Podľa čoho sformuloval svoje závery Conan Doyle, nie je jasné. Avšak dnes má mnoho nasledovateľov. Napríklad riaditeľ Laboratória alternatívnej histórie (http://www.lah.ru/) Andrej Skljarov, ktorý bol viackrát v Egypte tvrdí, že väčšina miestnych historických pamätníkov bola určite postavená zástupcami dávnej civilizácie:
Môžeme ich nazývať Atlanťanmi, mimozemšťanmi, alebo akokoľvek inak, zanechali po sebe v Egypte neuveriteľné množstvo stôp. Škoda, že egyptológia na to už skôr neobracala svoju pozornosť. I keď mám pocit, že samotní Egypťania niečo tušia, no svoje tajomstvo starostlivo skrývajú. Konkrétne príklady... Prosím, začnime od veľkej Sfingy. Klasická egyptológia tvrdí, že bola postavená v čase faraóna Cheopsa alebo jeho syna - približne 2,5 tisíc rokov pred naším letopočtom – len na základe toho, že podľa jej «umeleckých osobitostí» ju možno priradiť k tomuto obdobiu. Avšak ešte 150 rokov predtým bola v Gíze objavená tzv. «Inventárna stéla», na ktorej je uvedené, že Cheops prikázal len odstrániť poškodenú sochu. Odstrániť, nie vystavať!
A na začiatku 90-tych rokov americký geológ Robert Schoch (http://www.kemet.sk/robert-schoch, pozn. red.) dokázal, že ryhy na tele Sfingy a na stene výkopov okolo nej nie sú stopy po veternej, ale dažďovej erózii: vertikálne pásy namiesto horizontálnych. No veľké dažde v Egypte nezažili už minimálne 8 tisíc rokov.
Okamžite po zverejnení publikácie Roberta Schocha začali Egypťania urýchlene Sfingu reštaurovať. Teraz sú spodné dve tretiny pamätníka pokryté novým murivom a vrch sochy je začistený – vlastne nezostalo ani stopy po erózii. V tom čase bola ukrytá v depozite Káhirského múzea a «Inventárna stéla» - bola dovtedy vystavená verejne a teraz namiesto nej postavili inú. Keď sa správcov múzea pýtali na túto stélu, tí len nechápavo krčili plecami. Veď je nejeden raz opísaná vo vedeckej a tiež v takzvanej alternatívnej literatúre.
Kedy vládli bohovia...
Podľa názoru Andreja Skljarova niečo stavali aj samotní starí Egypťania. Avšak postupovali podľa starých stavieb.
- Je to dobre vidieť na pyramídach – ktoré boli urobené ručne a ktoré pomocou nástrojov s vysokou presnosťou, - rozpráva Andrej. - Naviac mnohé staré stavby pripomínajú bunkre – polopodzemné stavby, nad ktorými faraóni stavali svoje pyramídy, snažiac sa kopírovať tie staré. А pôvodných pyramíd, postavených starou civilizáciou, bolo len 6-7: tri v Gíze, dve v Dahšúre a jedna v Médúme. Je možné, že ešte jedna bola v Abú Rawáši, avšak tam nie je jasné, či ide o pyramídu alebo o bunker. A iné pyramídy – to sú faraónmi dostavané staré zariadenia, ktoré boli typickými bunkrami. Navyše s takými mohutnými stropmi, že inak ako útočisko pre prípad jadrovej vojny ich nemožno pomenovať. Pravda, je ťažko pochopiteľné, čo a kto predstavoval hrozbu. Avšak zánik pracivilizácie sa napriek tomu vysvetľuje vojnou.
- A prečo okrem stavieb nezostali iné materiálne stopy?
- Prečo nezostali? Napríklad v púšti Gízy sme narazili na niečo, pripomínajúce železný prach. Odobrali sme vzorky a priviezli sme ich do Moskvy. Ukázalo sa, že to je oxid železa s veľkým obsahom mangánu. Percentuálny pomer zodpovedá vysokolegovaným mangánovým oceliam, ktoré sa teraz používajú pre výrobu článkov tankových pásov a ako materiál pre stroje na drvenie kameňov. Za koľko rokov sa táto nezvyčajne pevná oceľ mohla premeniť na prach v púšti, kde už 8 tisíc rokov poriadne nepršalo?
- Aká tajomná civilizácia nám zanechala tieto artefakty?
- Existujú rôzne verzie. Niekto sa pridŕža teórie, že to boli Atlanťania, niekto si myslí, že to boli kolonisti z iných svetov. Kedy prišli na Zem - ťažko povedať, no obdobie rozkvetu ich možností je možné definovať. Na začiatku 3. storočia pred naším letopočtom egyptský historik Manefon vydal svoju «Históriu Egypta». Až do našich čias sa nezachovala v plnej miere, avšak úryvky z nej sa spomínajú v prácach iných historikov prvého tisícročia už našej éry. Manefon zostavil chronologický zoznam vládcov krajiny. Klasická egyptológia uvádza len «dynastickú časť», v ktorej sa hovorí o známych faraónoch. No Manefon rozpráva aj o prvej dobe, keď Egyptu akoby vládli bohovia. Tá existovala asi 10-12 tisíc rokov predtým, dávno pred prvými známymi faraónmi.
Pracovali s granitom ako s polystyrénom
- V súčasnosti trávia egyptológovia veľa času spormi, ako robotníci premiestňovali tieto mnohotonové kamenné bloky, z ktorých boli postavené pyramídy a chrámy, vznikajú nové verzie, vykonávajú sa experimenty – rozpráva Andrej Skljarov - My sme však vykročili po inej ceste: ak máme milióny ton kameňa, je potrebné prísť na to, ako ich opracovávali. Analyzovali sme množstvo parametrov. Napríklad, ak ich pílili, šírku a hĺbku rezu, hrúbku rezného ostria.
![]() Je vidieť, že po pílení nasledovalo brúsenie. Ak stavitelia pracovali s ručnými medenými pílami, potom by zostali ryhy a škrabance, ale podobný povrch zanechávajú súčasné píly s diamantovým povrchom, ktoré majú veľmi vysoké otáčky. |
---|
![]() |
---|
![]() |
---|
![]() |
---|
![]() |
---|
![]() |
---|
Andrej Mojsejenko
Foto: Andrea Skljarova
http://www.kp.ru/daily/24049.3/102303/
Preklad: Garbo
Podrobné správy na tému "EGYPT" nájdete na tejto adrese.
Súvisiace:
Egypt - pýtame sa
http://www.kemet.sk/rubrika/egypt-pytame-sa