KP.RU | Bustu uznávanej krásavice – vzoru ženskej krásy – slávnej egyptskej kráľovnej Nefertiti našli v roku 1912. Objavil ju nemecký egyptológ Ludwig Borchardt. S nadšením napísal do svojho zápisníka: "Neopísateľné. Treba to vidieť". V súčasnosti je vápencová busta uložená v berlínskom múzeu Altes Museum. Ešte v roku 1992 počítačová tomografia potvrdila, že sa busta skladá z niekoľkých vrstiev. No preskúmať, čo sa nachádza vnútri, sa nepodarilo. Technika to umožnila až dnes.
Počítačová tomografia umožnila zistiť: busta krásavice bola upravená
Spočiatku viedol výskum nemecký rádiológ Alexander Huppertz. Bustu preskenoval dôkladnejšie a zistil, že bola miestami poopravená vápenatou omietkou. Tento zákrok Nefertiti očividne omladil a spravil ju ešte krajšou – oznámil vedec v žurnále Radiology.
Nedávno šla po stopách Huppertza britská výskumníčka Bettany Hughes. Potvrdila, že busta bola podrobená plastickej operácii. Pôvodne mala Nefertiti zemiakový nos s hrbolčekom, sklonený k perám. Sochár ho "narovnal", hrbolček odstránil a trošku ho spustil. Zatrel aj vrásky okolo úst. Dokonca odstránil jamky na lícach. Lícne kosti spravil ostrejšie, výraznejšie a vyvýšené. Oči viac pretiahnuté a šikmé. U originálu prevísali aj kútiky úst – výtvarník ich však podvihol. Vyjadrené moderným jazykom – doslova sa pohral s Photoshopom na vtedy dostupnej úrovni - prostredníctvom omietky.
Vedci hovoria, že aj bez "make-upu" bola Nefertiti dosť dobrá. Ale možno objednávateľ sochy – faraón a manžel - chcel, aby vyzerala lepšie než originál. A neuškodil – doteraz sa Nefertiti pokladá za neprekonateľnú krásavicu.
Na druhej strane: kto vie, či sochár neupravil bustu, aby - práve naopak - "zaktualizoval" podobu s originálom potom, ako sa Nefertiti vydala a podstúpila plastickú operáciu? V súčasnosti sa niečo také deje nepretržite. Veď aj v tom čase egypťania mali chirurgiu – uskutočňovali trepanáciu lebky a nielen na múmiách. Mohli zmeniť aj nos.
Čeliť podobným špekuláciám by mohli výskumy múmie Nefertiti. Tým skôr, že existujú kandidátky na túto "rolu", objavené ešte v roku 1898. Len či je medzi nimi aj Nefertiti. A keď je, ktorá je to?
Tajomstvo hrobky
Nefertiti, čo v preklade znamená asi "nastávajúca krásavica", žila pred 3300 rokmi. Bola ženou faraóna Achnatona (Amenhotep IV.). A je dosť možné, že aj matkou faraóna Tutanchamóna. Zomrela v roku 1330 pred naším letopočtom, vo veku 29 až 38 rokov.
Nie je presne známe, či existuje múmia Nefertiti. Аle kandidátky na túto úlohu boli nájdené v tajnej komore hrobky Achnatona. Ešte v predminulom storočí francúzsky archeológ Victor Loret, odhalil jednu zo stien podzemia a narazil na bočnú hrobku. Таm vedľa seba ležali tri múmie: jedna bola mužská a dve ženské. Za života bola jedna zo žien mladšia a druhá o čosi staršia. Ale veľký záujem nevyvolali. V roku 1907 múmie odfotili a upadli do zabudnutia. Až nedávno vzniklo podozrenie, že je medzi nimi Nefertiti.
V roku 2002 britská výskumníčka, ktorá sa špecializuje na múmie - Joann Fletcher z University of Yorks - zistila, že pozostatky mladšej ženy z hrobky Achnatona patria Nefertiti. Vraj o tom nemožno pochybovať.
- Je to najúžasnejší objav v mojom živote! – povedala nadšená Joann potom, ako jej umožnili spraviť múmii röntgen a všeobecný výskum.
V prospech toho, že skutočne našla "nastávajúcu krásavicu" svedčí vysoká kvalita mumifikácie a anatomická zhoda pozostatkov s opisom Nefertiti. Aspoň pani Fletcher našla zhodu v šiji - krku, ramenách a čo je hlavné – v tvári.
Múmia bola holohlavá – oholená kvôli noseniu špeciálnej parochne. Joann Fletcher údajne našla aj samotnú parochňu. No toto tvrdenie bolo neskôr napadnuté egyptskými úradmi.
Na čele múmie sa otlačili stopy od charakteristického koženého remienka. V lalôčiku ľavého ucha sa nachádzali dve náušnice, ktoré boli predtým videné na niektorých portrétoch kráľovnej.
O niečo neskôr sa vedľa múmie našla ulomená ruka a v nej - pozostatky žezla – teda charakteristický znak kráľovskej moci.
Joann Fletcher už nepochybovala, že sú pozostatky Nefertiti konečne nájdené. Pochybovali však kolegovia. Predpokladali, že možno tvrdiť viac-menej presne len jedno: múmia patrí mladej žene z kráľovskej rodiny, ktorá zomrela v čase 18-ej dynastie.
Joann podrobil kritike aj "najhlavnejší egyptológ" - generálny tajomník najvyššej rady Egypta na ochranu starobylých pamiatok - doktor Zahi Hawass. Podľa jeho údajov múmia, na ktorú upriamila pozornosť výskumníčka, patrí dievčine 16-20 rokov. No Nefertiti bola staršia.
Teraz egyptológovia upierajú pohľad k druhej ženskej múmii z hrobky Achnatona. Je o čosi staršia a taktiež má niektoré zhody podoby so sochárskymi vyobrazeniami kráľovnej. Pomôcť by mohla aj skúška DNA – podobným spôsobom už našli babku Tutanchamóna a samotného Achnatona, ktorý sa skutočne ukázal byť otcom Tutanchamóna. Jeho mama je nejaká múmia pod kódovým číslom KV35YL. Žeby Nefertiti? Možno. A možno nie. Je viac kandidátok na túto rolu. A tiež sestru Achnatona. Presne známe je len to, že Nefertiti bola jeho prvou ženou.
V starých časoch v Egypte nehľadali jednoduché cesty. Zvlášť v osobnom živote. A v súčasnosti sa neponáhľajú s genetickou analýzou. Odborné laboratórium však už bolo vytvorené, no aby si sami uskutočnili výskum. Vyjadrujúc tak nedôveru k odhaľovaniu tajomstiev cudzincami.
Владимир ЛАГОВСКИЙ: На лице Нефертити ученые нашли следы пластической операции, 20. 09. 2010
Zdroj: kp.ru
Preklad: Danica U.
Súvisiace:
Teplo, teplejšie...
http://www.kemet.sk/clanok/teplo-teplejsieJE TO KRÁĽOVNÁ – NO NIE TÁ, KTORÚ MYSLÍME
http://www.kemet.sk/clanok/je-to-kralovna-no-nie-ta-ktoru-myslimeTutanchamonova posmrtná maska bola vyrobená pre Nefertiti, tvrdí archeológ
http://www.kemet.sk/clanok/tutanchamonova-posmrtna-maska-bola-vyrobena-p...Čo sa ukrýva na druhej strane?
http://www.kemet.sk/clanok/co-sa-ukryva-na-druhej-straneSpoznajte pravého majiteľa Tutanchamonovej hrobky. A možno tam stále je
http://www.kemet.sk/clanok/spoznajte-praveho-majitela-tutanchamonovej-hr...Spoločná hrobka Tutanchamona a Nefertity
http://www.kemet.sk/clanok/spolocna-hrobka-tutanchamona-a-nefertity