Aj keď nedávno objavené hrobky dvoch kňazov zo starého Egypta zničili vandali a ich kosti rozhádzali po pohrebnej komore, nádherné nástenné maľby a niekoľko artefaktov zostalo nedotknutých. Maľby a niekoľko predmetov sú dôkazom, že kňazi sa podieľali na posvätnom rituále mumifikácie.
|
---|
Pozostatky zosnulých boli uložené v hrobkách, no neskôr ich niekto rozhádzal. Experti sa domnievajú, že hrobky z obdobia šiestej dynastie staré približne 4200 rokov zničili v období siedmej alebo ôsmej dynastie, teda počas 21. storočia p.n.l. Tieto informácie sa uvádzajú ›› na facebookových stránkach Egyptského ministerstva pre ochranu pamätihodností.
Archeológovia našli v hrobkách niekoľko predmetov, ktoré neboli zničené. Nenašli však žiadne sarkofágy.
„Jedna hrobka patrila Ankh-Ti(ovi) a druhá Sabi(mu) – kňazom z obdobia vlády kráľa Pepiho II. (2240-2150 p.n.l.),“ prezradil Mamdouh Eldamaty – egyptský minister pamätihodností a národného dedičstva. Hrobky odkryli v Tabit-El Geish južne od Sakkáry pracovníci Francúzskeho orientálneho archeologického ústavu (IFAO), ktorí spolupracujú s ministerstvom pre ochranu pamätihodností.
„Riaditeľ francúzskej misie – Dr. Vassil Dobrev – uviedol, že v hrobkách sa zachovalo množstvo výjavov z obetných rituálov a dodal, že farby na týchto maľbách sú stále vo výnimočne zachovalom stave,“ píše sa na facebookovej stránke.
Výskumníci našli vedľa pozostatkov pohrebné nástroje, vrátane niekoľkých alabastrových džbánov, keramiky a farebné vápencové sošky obiet.
„Vrchná časť hrobiek bola vybudovaná z nepálených tehál a pohrebné komory boli vytesané do podkladu z bieleho vápenca – hrob Sabi(ho) našli v 6m hlbokej šachte a pohrebná komora Ankh-Ti(ho) je v 12m hlbokej šachte,“ uvádza sa ďalej na facebooku.
„Pohrebná miestnosť Ankh-Ti(ho) bola vyzdobená mnohými výjavmi zobrazujúcimi staroegyptské obetné rituály, konkrétne obrovské nádoby s posvätnými olejmi nevyhnutnými pre proces vzkriesenia. Na ľavej stene sa nachádzal zoznam a množstvo potrebných darov pre bohov, falošné dvere a vyobrazenia darov (mäso, vtáky, chlieb, zelenina, ruže, mlieko a pivo, atď),“ povedal generálny riaditeľ archeologického územia v Gíze Kamal Wahid.
|
---|
„Hrobky oboch kňazov sú veľmi podobné – majú podobné výjavy z obetných rituálov ako aj zoznamy popísané na stenách,“ povedal ďalší z vedúcich pracovníkov – Alaa El-Shahat – generálny riaditeľ archeologického územia v Sakkáre.
„Maľby zobrazujú nádobu so siedmimi rituálnymi olejmi a zoznam darov spolu s menami a množstvom. Zobrazenia zachytávajú aj kadidlové guľôčky a medené dymiace kadidlá, ale aj opierky hlavy a náhrdelníky kňazov,“ ›› píše sa v novinách Al-Ahram.
|
---|
Pohrebné komory kňazov boli pravdepodobne navrhnuté tak, aby odzrkadľovali ich pozemský život. Sedem posvätných olejov sa používalo pri príprave tiel zosnulých na pohreb. V knihe Ancient Egyptian Technology and Innovation (Technológie a vynálezy starovekého Egypta) od Iana Shawa (kniha je dostupná na Google Books) sa píše, že oleje sa vkladali mŕtvym do úst počas rituálu otvárania úst.
„Niektoré oleje sú známe z drevených a slonovinových pohrebných štítkov už z obdobia prvej dynastie, ale zdá sa, že až do obdobia Starej ríše (2686-2181 p.n.l.), kedy sa objavili ako súčasť obetného procesu na stenách alebo na falošných dverách na stélach v hrobke, sa používali samostatne a nie ako celok,“ uvádza sa v knihe. Najstaršie záznamy o súbore siedmich posvätných olejov sú z vyššie spomínanej tajnej hrobky kráľovnej Hetepheres I. v Gíze. Avšak v období Starej ríše sa občas dávali do hrobiek kamenné tabuľky s priehlbinami pre tieto oleje. Zmienky o týchto artefaktoch, ktoré sa spájali s procesom mumifikácie sa zachovali v archeologických záznamoch a zmienka o psš-kf – nôž pripomínajúci rybí chvost – je dôkazom, že niektoré z týchto pohrebných rituálov sa datujú do obdobia, kedy proces mumifikácie v Egypte nebol ešte úplne rozvinutý.“
Psš-kf je nôž používaný pri prvých mumifikáciách. Vo vyplienených hrobkách Ankh-Ti(ho) a Sabi(ho) sa však takýto nôž nenašiel.
Mark Miller
http://www.ancient-origins.net/news-history-archaeology/archaeologists-u...
© Ancient Origins, Všetky práva vyhradené
Preklad: Homer
Súvisiace:
Hrobky
http://www.kemet.sk/stitok/hrobky