Radikálne operácie a lieky obsahujúce prísady, o ktorých sa v súčasnosti vie, že sú toxické, sú súčasťou liečby očných ochorení v 1900 rokov starých lekárskych papyrusoch Starovekého Egypta, ktoré sa odborníci snažia z gréčtiny preložiť už dlhé roky. Súčasťou lekárskych textov je tiež liečba bolesti hlavy po opici: okolo krku prevesený veniec z listov kra Chamaedaphne. V tej dobe ľudia zväčša používali listy Alexandrijského Chamaedaphne na liečbu bolestí hlavy, či to však pomáhalo je otázne.
V starovekom svete sa verilo, že Alexandrijské Chamaedaphne vylieči bolesti hlavy, foto Daderot: Obr. zdroj «
1900 rokov staré texty boli objavené spolu s ďalšími asi 500 000 textami v meste Oxyrhynchos okolo roku 1915. Výskumníci Arthur Hunt a Bernard Grenfell narazili na neoceniteľný poklad.
Lekárske papyrusy sú teraz v rukách Egyptskej výskumnej spoločnosti (EES) uložené v knižnici Sackler Oxfordskej univerzity.
„Štúdium a publikácia toľkých papyrusov je zdĺhavá a náročná úloha, na ktorej pracujeme už viac ako storočie,“ uvádza v nedávnom článku Live Science o najnovšom osemdesiatom vydaní, „obsahuje štúdium a rozlúštenie asi 30 lekárskych papyrusov nájdených v meste Oxyrhynchos, vrátane papyrusu týkajúceho sa liečby opice. Toto nové vydanie predstavuje ´najväčšiu jednozväzkovú zbierku medicínskych papyrusov kedy vydanú,´ na začiatku vydania napísal Vivian Nutton, profesor z University College London. Zbierka zahŕňa lekárske správy a liečbu širokej škály ochorení, vrátane hemoroidov, vredov, problémov so zubami a dokonca útržky pojednávajúce o operácií očí.“
Tento papyrus v starogréčtine hovorí o spôsobe liečby bolesti hlavy z požitia nadmerného množstva alkoholu (fotografia Egyptskej výskumnej spoločnosti)
V helenistickom meste Oxyrhynchos starovekí autori čerpali z lekárskych znalostí Grékov. Grécka kultúra sa šírila Egyptom a Stredným východom nasledujúc výboje Alexandra Macedónskeho.
Je možné, že egyptskí pisári boli ovplyvnený starovekým gréckym lekárom Discoridom, ktorý v svojich textoch napísal o Chamaedaphne:
„Výhonky Chamaedaphne sú nerozvetvené prúty dlhé jednu stopu – rovné, tenké a hladké, listy sú podobné vavrínu, ale omnoho hladšie, tenšie a zelenšie. Plod je okrúhly a červený, rastie blízko k listom. Lístie tejto rastliny (najemno rozdrvené a potreté) pomáha pri bolestiach hlavy a pálení žalúdka. Užité s vínom, kŕče prestanú. Šťava (zmiešaná s vínom) je močopudná a podporuje menštruáciu, také isté účinky má pri aplikácií s pesarom. Niektorí túto rastlinu nazývajú Alexandrina, daphnitis, hydragogon, Rimania zas laureola, lactago, Galovia ousubim“
Jedna z očných kúr spomínaná v egyptských textoch je odvar s názvom ´očné kvapky´, ktorý slúžil na vyliečenie mukózneho očného výtoku. Obsahoval vločky mede, olovenú belobu, olovený ster vyprodukovaný pri smaltovaní, oxid antimonitý, šťavu z makovíc, škrob, Arabskú gumu, rastlinu Valeriana Celtica, sušené ruže a dažďovú vodu.
Napriek tomu ako moc je odvar jedovatý, neuškodil by viac ako odporúčaná operácia padnutého viečka. Časť postupu operácie, ktorá sa zachovala bola preložená Marguerite Hirtovou z Cambridgskej univerzity:
„... oko ... začal som ... od spánku ... druhé od spánku ... odstrániť malým nožom so zaoblenou čepeľou... okraj viečka z vonkajšej strany... z vnútornej strany pokým nie je vyhĺbená...“
Zobrazený papyrus obsahuje recept na zubný prášok, ktorý pomáha pri problémoch s ďasnami (fotografia Egyptskej výskumnej spoločnosti)
Očividne ľudia v Staroveku mali tak isto dosť problémov s požívaním alkoholu ako aj dnešní. Iný článok, publikovaný na stránkach Ancient Origins, sa týkal 1000 rokov starej kuchárskej knihy Kitab al-tabikh, ktorá obsahovala liek na opicu nazývaný Kkishkiyya. Ingrediencie boli dusené mäso, cícer a zelenina spolu so špeciálnou prísadou zvanou khask – fermentovaný jogurt, mlieko a pšeničný produkt, o ktorom sa nazdávalo, že je kľúčom k zmierneniu takzvaného prebytočného tepla v žalúdku a hlave. Kniha tiež odporúča pred pitím alkoholu jesť kapustu, drinky zajedať, aby bol nástup účinkov alkoholu pomalší a na ďalší deň popíjať vodu pred užitím Kkishkiyye. Tá je dodnes pripravovaná rovnakým spôsobom hlavne v severnom Iraku a Levante.
Autorom tejto knihy je Ibn Sayyar al-Warraq a predstavuje najucelenejšie dielo svojho druhu. Na jej stránkach sa nachádza viac než 600 receptov kulinárskych a liečivých jedál, vrátane dobre známeho lieku na opicu pôvodom z Blízkeho východu, prísady pre zlepšenie sexuálnej výkonnosti a recepty na liečbu celého radu zdravotných problémov. Staroveký text bol preložený Nawalom Nasrallahom, bývalým profesorom angličtiny a komparatívnej literatúry na Univerzite v Bagdade, v knihe Annals of the Caliph’s Kitchen, čím boli tieto fascinujúce recepty po prvýkrát sprístupnené anglicky hovoriacej verejnosti.
Jeden z papyrusov nájdených v meste Oxyrhynchos popisujúci Euclidove geometrické prvky
Mark Miller
Zdroj: http://www.ancient-origins.net/news-history-archaeology/ancient-egyptian...
© Ancient Origins, Všetky práva vyhradené
Preklad: Zuzana
Súvisiace:
Medicína starého Egypta
http://www.kemet.sk/clanok/medicina-stareho-egyptaSeriál: Medicína v starovekom Egypte
http://www.kemet.sk/serial-medicina-v-starovekom-egypte