KP.RU | Vedci vyšetrili stovky múmií v neúspešných pokusoch nájsť stopy zhubných nádorov. Na základe toho spravili záver: rakovina je moderné ochorenie, ktoré vyvoláva znečistené prostredie a zlé stravovacie návyky. Autori úžasných záverov sú Michael Zimmerman, profesor Manchester University a jeho kolegyňa Rosalia David. Predchádzal im dlhoročný výskum – vedci preskúmali stovky múmií starého Egypta a Južnej Ameriky okolo 3 tisíc rokov staré. Neobjavili u nich žiadne príznaky nádorov s výnimkou jednej egyptskej múmie, u ktorej našli rakovinu hrubého čreva.
Ak môžeme veriť vedcom, tak aj v literárnych prameňoch vrátane starobylých písomných svedectiev niet náznakov na ochorenie, ktoré sa tisíce rokov neskôr stalo takmer najrozšírenejšie na Zemi. A natrvalo obsadilo druhé miesto – hneď po kardiovaskulárnych ochoreniach.
- V mumifikovanom stave sa tkanivo zhubného nádoru zachová lepšie než zdravé, - hovorí Zimmerman. – Múmiu s rakovinou by sme neprehliadli. Tým viac, že v Egypte nebola chirurgia silno rozvinutá. Nikto by neriskol nádor vyoperovať.
Po tom, čo britskí vedci nenašli žiadne stopy zhubných nádorov, vyvodili záver: rakovina v týchto starých časoch nebola rozšírená. To znamená, že je to novodobý neduh. Stručne povedané – za pokrok sa platí.
- Ak predsa len v tých časoch ochoreli na rakovinu, tak potom veľmi zriedkavo, - hovorí Rosalia. – V prírode prakticky nejestvujú faktory, ktoré by spôsobovali rozvoj onkologických ochorení. Ale v súčasnosti rakovinu vyvoláva znečistenie okolitého prostredia, zmeny v našom stravovaní a spôsob života.
Žurnál New Scientist prilákal expertov – ďalších britských vedcov, aby vyslovili námietky svojim kolegom z Manchester University.
Napríklad onkologička Kate Arney z britského Cancer Research UK si myslí, že v prírode predsa len existujú faktory, ktoré môžu spôsobiť rakovinové bujnenie. Je to ultrafialové žiarenie, radiácia a niektoré vírusy, ktoré sprevádzajú rozvoj rakoviny maternice a pečene.
Kate sa domnieva, že jej kolegovia nenašli nádor z jedného prostého dôvodu: v tých časoch ľudia zriedkavo žili viac než 50 rokov. Tak sa u nich rakovina nestačila rozvinúť. Ak by žili o 10 - 20 rokov dlhšie, určite by bola situácia iná.
- Vek je jedna z hlavných príčin rakoviny, - súhlasí francúzsky onkológ Joachim Schüz. – Takmer 90 percent ochorení pripadá na tých, čo majú vyše 50 rokov. Keby by sme teraz náhle našli tisíc novodobých múmií, ktoré dožili do veku 50 rokov, ťažko by sme u nich našli veľa nádorov.
Ak si spomenieme na múmiu s rakovinou konečníka, môže to znamenať, že ochorenie v tej či onej podobe existovalo – a žiadne tajomstvo starého Egypta nie je.
Podstatu onkologických ochorení sa doteraz nepodarilo pochopiť. Hypotéz je veľa – logických i podivných. No nič konkrétne sme neodhalili. A to napriek tomu, že už prešlo 200 rokov odvtedy, ako sa prvýkrát objavili vedecké práce, vymedzujúce nádory ako osobitné ochorenie. Ešte v roku 1761 bola identifikovaná rakovina nosohltana u milovníkov šňupavého tabaku a o čosi neskôr – v roku 1775 rakovina mieška u kominárov.
Владимир ЛАГОВСКИЙ: Еще одна тайна древнего Египта: здесь не болели раком — 15. 10. 2010
Zdroj: kp.ru
Preklad: Danica U.